Environmentální výchova

Sběr papíru na naší škole

V příloze dokument shrnující pravidla sběru pro nový školní rok 2023-2024. Kromě papíru přineseného z domova nebo sesbíraného ze tříd sbíráme baterie, olej, pet lahve, víčka od pet lahví a plechovky. Podrobně dále v příloze.

Sběr na naší škole

Ukliďme město

V dubnu se v rámci Dne Země pravidelně zapojujeme do úklidu části města v blízkosti školy (Central Park, Ostrůvek, cyklostezka u Labe, Alej prvňáčků).

Stromy pro naše město

Naši žáci se v rámci Ekokonference zaměřili na význam stromů pro život ve městě. Vytvořili expozici umístěnou v Kočárovně.

Výpravy za hmyzem

Zajímavý doplněk environmentální výchovy spočívající ve výpravě za hmyzem do lužních lesů v okolí řeky Labe.

Recyklace

Program pro naše osmáky zaměřený na správné třídění odpadů.

Vodní dům

Třeťáci vyrazili na návštěvu Vodního domu na Benešovsku s interaktivní expozicí zaměřenou na využití vody v krajině.

Chytrá budka - odkaz je zde:

ZŠ Na Výsluní je součástí vědeckého projektu Fakulty životního prostředí při České zemědělské univerzitě v Praze. Chytrou budku má naše škola instalovanou od března 2019. Velkého zájmu se v ptačí říši těší až v letošním roce.

Od 1.4. 2021 se pokusil o zahnízdění špaček obecný. Dalším návštěvníkem se stal koncem dubna jeden z nejkrásněji zbarvených ptáků ČR – rehek zahradní, který se čerstvě vrátil ze svého zimoviště. Držme mu pěsti, aby ho neodradila nedávná nezvaná návštěva strakapouda velkého. Více na ptácionline.cz, kde můžete sledovat nejen přímý přenos (je třeba instalovaný přehrávač VLC , případně pod záložkou media – otevřít síťový proud - překopírovat tento odkaz rtsp://193.84.47.64:36016/video .

Nebo sledujte náš video výběr níže:

Zajímavá videa ke zhlédnutí přímo z webu:

Sběr na naší škole - aktualizace informací

Datum: 3. 1. 2024

V příloze dokument shrnující pravidla sběru pro nový školní rok 2023-2024. Kromě papíru přineseného z domova nebo sesbíraného ze tříd sbíráme baterie, olej, pet lahve, víčka od pet lahví a plechovky. Podrobně dále v příloze.

Ekokonference na téma Naše stromy

Datum: 3. 6. 2023

V rámci environmentální výchovy se naši žáci druhého stupně tradičně účastní květnové ekokonference, letos na téma Naše stromy. Podrobnosti v další části článku.

O slepicích a vejcích

Datum: 22. 11. 2022

Ve středu 16. listopadu se většina tříd prvního stupně zúčastnila zajímavého programu v rámci evnironmentální výchovy s názvem O slepicích a vejcích. Program přiblížil život slepic a kuřat a pomohl dětem utvořit si názor na náročnost chovu drůběže a zamyslet se nad životním...pokračování dále

Časosběrný snímek hnízdění sýkory

Datum: 30. 7. 2022

Časosběrný snímek hnízdění sýkory koňadry, který připravila děvčata z 8.C Emilie Vltavská a Marie Kundrátová. Najdete ho v odkazu

Souhrn ekologických projektů 2021-2022

Datum: 8. 6. 2022

V následujícím článku najdete vyčerpávající informace k ekologickým aktivitám, které realizovali naši žáci v tomto školním roce i v těch minulých pod vedením Andrei Čermákové a dalších zapálených pedagogů.

Exkurze na skládku odpadů do Benátek nad Jizerou

Datum: 8. 6. 2022

Informace o exkurzi v rámci naší enrionmnentální výchovy včetně popisu postupů při zpracování odpadů.

ekokonference náš koutek

V ekokonferenci tentokrát o odpadech

Datum: 8. 4. 2022

Naše škola se tradičně účastní žákovské ekokonference, která má letos jako téma Odpady. Podrobnosti k výstavě stejně jako novinky z naší ptačí budky jsou k přečtění v další části článku.

moták

Zachráněn moták lužní

Datum: 9. 10. 2019

O prázdninách (9.7. 2019) jsme se setkali s panem Dušanem Rakem (ornitologem ze Skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov) 16 km za Brandýsem. Vydali jsme se za dravcem, který hnízdí v obilných polích. Našim cílem bylo objevit hnízdo motáka lužního. Pan Rak dorazil na místo již se dvěma mláďaty, které nalezl na čerstvě posečeném obilném poli. Jedno mládě bylo zdravé, byla to samice a měla 20 dní. Druhé bylo celé zakrvácené – posekané kombajnem, byl to samec a byl starý 25 dní. Už víme, že stáří se pozná dle délky brk a mládě samce a samice rozlišíme podle barvy oka – sameček má šedé, samice hnědé. Pan Rak je musel matce z hnízda odebrat, protože na holém poli by je někdo ulovil. Pan Rak věděl, že se v blízkosti na ještě neposečeném poli nachází hnízdo jiného páru. Dostali jsme úkol hnízdo pomocí dalekohledu objevit.
Moták lužní je ohrožený druh dravce, který se živí hmyzem nebo drobnými hlodavci a je o něco menší než káně lesní. Od pana Raka jsme se dozvěděli, že pokud chceme hnízdo najít, musíme počkat, než samec přinese samici potravu a ona ji poté předá mláďatům. Hnízdo jsme však na dalekohledu objevili dříve, a tak jsme nemuseli čekat na přílet samce s potravou.
Vzali jsme oplocenku, tyčky a potřebné věci ke kroužkování a vyrazili k nalezenému hnízdu v obilném poli. Tam jsme nalezli jedno mládě, našli mu nové místo pro hnízdo (to původní bylo málo chráněné - obilí bylo v okolí polehlé), přidali mládě druhé (Karla). Místo jsme ohradili oplocenkou, aby bylo chráněno před kombajny či člověkem a zajistili tyčkami. Poté jsme jedince zvážili, změřili jim délku křídla a údaje zapsali do notýsku. Pan Rak nám ukázal zářezy na peří, které znamenají, kdy mělo mládě velký hlad. (viz. foto) Odešli jsme a chvilku pozorovali matku, zda najde hnízdo – našla!
Ze zachráněného mláděte jsme měli obrovskou radost a dobrý pocit z toho, že se nám podařilo nalézt hnízdo a pomoci tak tomuto ohroženému druhu.
Michaela Jandová a Artur Čermák

Ekokonference mladých

Datum: 17. 5. 2016

Dne 20. dubna se konal v Kočárovně již 6. ročník Ekokonference mladých.