Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Základní škola Na Výsluní, Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, Kostelecká 1750, okres Praha-východ
ZŠ Na VýsluníBrandýs nad Labem-Stará Boleslav

Expedice do hlubin deštného pralesa: Sedmáci se vydali na 6 000 km dlouhou pouť po Amazonce

Expedice do hlubin deštného pralesa: Sedmáci se vydali na 6 000 km dlouhou pouť po Amazonce 1

Žáci sedmých tříd v úterý 17. března vyměnili školní lavice za houpající se palubu lodi a neprostupné zelené peklo. Do naší školy totiž zavítal známý cestovatel, fotograf a novinář Tomáš Kubeš, aby se s námi podělil o své neuvěřitelné zážitky z expedice po nejmohutnější řece světa – Amazonce.

Společně jsme se v rámci jeho vyprávění vydali na cestu dlouhou 6 000 kilometrů, směřující proti proudu řeky, kde nás čekal svět, který většina z nás zná jen z dokumentárních filmů.

Život u břehů velké řeky

Pan Kubeš nás hned v úvodu vyvedl z omylu, že Amazonie je jen prázdný les. Představil nám pestrou mozaiku místních kmenů, které se musely naučit žít v souladu s neúprosnou přírodou. Slyšeli jsme příběhy o:

  • Každodenním životě domorodců: Jak vypadá jejich jídelníček, do kterého neodmyslitelně patří maniok a ryby.
  • Tradici a rituálech: Jak si kmeny i v moderní době střeží své zvyky a úctu k duchům pralesa.
  • Udržitelnosti: Jak lidé v Amazonii využívají dary přírody, aniž by ji nenávratně ničili.

Fascinující flóra a fauna

Díky autentickým fotografiím jsme nahlédli pod hustou klenbu stromů. Pan Kubeš barvitě popisoval rostliny, které dokážou člověka vyléčit, ale i ty, které jsou smrtelně nebezpečné. Dozvěděli jsme se o:

  1. Obřích stromech, jejichž koruny tvoří vlastní ekosystém stovky metrů nad zemí.
  2. Živočiších, kteří v pralese hrají hru na schovávanou – od neviditelných jaguárů po pestrobarevné papoušky a hlučné vřešťany.
  3. Rizicích, která číhají v kalných vodách Amazonky, od piraní až po kajmany.

„Amazonie není jen místo na mapě, je to živoucí organismus, který musíme chránit,“ zdůraznil v závěru Tomáš Kubeš.

Zážitky, které se nezapomínají

Přednáška nebyla jen suchým výčtem faktů. Pan Kubeš žáky zapojil do děje, nechal je nahlédnout do své cestovatelské výbavy a s humorem odpovídal na zvídavé dotazy o tom, jak se v pralese spí, co se děje, když dojde pitná voda, nebo jaké to je potkat se tváří v tvář s anakondou.

Pro naše sedmáky to nebyla jen hodina zeměpisu, ale skutečná lekce o pokoře k přírodě a odvaze objevovat neznámé. Už teď se těšíme, kam nás pan Kubeš „vezme“ příště!

Datum vložení: 19. 3. 2026 8:48
Datum poslední aktualizace: 19. 3. 2026 10:09
Autor: Jana Urbanová

Aktuality

Kontaktní informace

Adresa:

Základní škola Na Výsluní,  Kostelecká 1750

250 01, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

fakturační údaje

ZŠ Na Výsluní Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Kostelecká 1750, okres Praha-východ, 250 01

číslo účtu:

50016 – 428534329/0800

id datové schránky:

wvxmp34

IČO: 

750 345 49

RED-IZO:

600051994

ředitel školy:

Jan Přibyl, 326 906 096

jan.pribyl@zsnavysluni.cz

Kancelář: 326 903 242

skola@zsnavysluni.cz

Školní jídelna: 326 903 241

Miloslava Havlasová

jidelna@zsnavysluni.cz

Účtárna: 733 504 386

Lenka Beranová

ucto@zsnavysluni.cz

Družina: 734 445 832 (po 16:00)

druzina@zsnavysluni.cz

Kalendář

Květen2026
Po Út St Čt So Ne
27 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 28 29 30 31

Ovoce do škol

Rodiče vítáni

Šablony OP JAK

OP JAK

Šablony OP JAK

Učebna pracovního vyučování

učebnaUčebna pracovního vyučování

 

Národní testování SCIO

Testování SCIO

 

SCIO

Testování SCIO

Šablony OP JAK II

Publicita

nahoru