Navigace

Obsah

Zpráva od přeživších

Typ: ostatní
01Sportovní třída 9. C se na startu školního roku zúčastnila týdenního sportovního kurzu s kurzem přežití na Lipně. Zápis z expedice připravila Emílie Vltavská a na následujících řádcích si tedy můžete přečíst, jak se deváťákům vedlo.

 

Zpráva od přeživších

Aneb kurz přežití a vodní záchrany 9.C ZŠ Na Výsluní

 

Cesta byla úmorná. Po několika hodinách v autobusech a vlacích jsme dojeli do Černé v Pošumaví a před námi se naskytl nádherný výhled na Lipno. Přešli jsme most a dostali se do kempu vedle hotelu Racek. Odpoledne jsme byli podrobeni zkoušce ze čtení mapy a orientace v terénu. Z celkového počtu 28 účastníků, jsme ztratili pouze jednoho. A i ten se do večeře našel. 

V následujících dnech jsme měli několik zajímavých přednášek, během kterých jsme se dozvěděli, že mraveniště je vždy na jihu, zatímco lišejníky na severu, že přežijete pouze v případě když máte KPZ, ve které se nachází i věci, které byste tam nečekali, že je lepší člověka v bezvědomí nejprve profackovat a až poté zachraňovat, že když zmagnetizujete jehlu a položíte ji na hladinu, ukáže sever a jih, ale nevíte, kde je co, že když neumíte s křesadlem, máte si vzít zapalovač a že mnohokrát zachráníte život, když se o to alespoň pokusíte. 

Po přednáškách jsme zkoušeli přežití a záchranu v terénu. Resuscitaci na figurínách. Taky záchranu plaváčků (neboli netrefte nikoho míčem) a řešení jiných krizových situací (jako převrhnutí kajaku uprostřed Lipna). Vyzkoušeli jsme si jízdu na kajacích, pedlboardech a raftu. Také jsme se museli sami dopravit nejprve do tábořiště, kde jsme si vařili oběd, a pak do kempu. Jídlo jsme na místě dostali, ale až po ulovení zvěře, v podobě vzduchovky a terčů. Proto jedna skupina jedla až ve tři hodiny. Poté už bylo uvaření polévky hračka. 

Cestou do kempu jsme po skupinách na stanovištích zachraňovali "náhodné" lidi v podobě učitelů a záchranářů. Všichni se nakonec vrátili, i když někteří až velmi pozdě. Jeden z dalších velkých úkolů bylo postavení obydlí z přírodních materiálů, plachty nebo celty a provázku. Díky Bohu jsme pod ním nemuseli spát, neboť to by nikdo nepřežil ani první deštík. 

Bezkonkurenčně největší stezka přežití z celého kurzu bylo lanové centrum poblíž kempu. Zprvu si všichni mysleli, že to bude snadné, což ustalo již v momentě, kdy měli přeskočit vzdálenost metr a půl ve výšce deseti metrů. Na to řekla paní učitelka „Ty kliky za sprostá slova vám už radši ani nepočítám, jinak byste klikovali ještě doma“. Někteří to stihli rychleji, někteří spíše pomaleji, ale všichni se i přes drobné komplikace dostali dolů. 

Na tomto kurzu nás naštěstí zprostili bojovky (protože běhání v dešti po poli jsme si užili až dost). Za to si neodpustili jeden ranní výběh a koupání v Lipně. Další program byl spíše volnější, jako například fotbal nebo přehazovaná. 

Závěrem bychom chtěli poděkovat našim skvělým učitelkám, vodním záchranářům a také odborníkům na přežití z armády za skvělé zážitky, zkušenosti a spoustu zábavy, kterou nám zprostředkovali. 

 

Fotodokumentace je zde: https://eu.zonerama.com/ZSNaVysluniBrandysnL/Album/8905391


Vytvořeno: 21. 9. 2022
Poslední aktualizace: 21. 9. 2022 13:41
Autor: