Navigace

Obsah

Záchranářský kurz na Lipně

Typ: ostatní
01Třída 8. C strávila povelikonoční týden na záchranářském kurzu na Lipně. V další části textu přinášíme text od Johanky Stránské.

Po třech hodinách proseděných v autobuse jsme konečně přijeli před náš hotel v Černé v Pošumaví. Náš kurz jsme zahájili nečekaným napůl basketbalovým, a napůl fotbalovým zápasem. Jelikož jsme ještě neměli za sebou žádný kurz první pomoci, tak jsme si museli dávat pozor, aby nás například netrefil jeden z několika míčů, který mohl přiletět ze všech stran hřiště. 

Příští den jsme dostali kurz první pomoci a dozvěděli jsme se, jak se orientovat na mapě a podle buzoly.  Po přednášce jak se co dělá, začala ta zábavnější část a to ta, že jsme si vše zkoušeli buď na svých spolužácích anebo na neživých panácích. Po všech těch nacvičování nás čekal orientační běh, na kterém byli různá stanoviště, kde byli ,,zranění lidé“, které jsme měli za úkol ošetřit a popřípadě jim zavolat sanitku anebo jim nějak jinak pomoci. I přesto, že jsme šli podle mapy, tak někteří jedinci dokázali i zabloudit nebo špatně odbočit. 
Na jednom stanovišti například figurant předstírat autonehodu a dělal, že je v bezvědomí a přišla k němu jedna skupina, která si myslela, že spí, takže na ně zakřičel: ,,HEJ! Stůjte a pojďte mi pomoct.“ Sice se lekli, ale nakonec figuranta zvládli ošetřit a pomoct mu.    
Když jsme se úspěšně všichni vrátili z orientačního běhu, tak jsme se šli zchladit do přibližně 12 stupňového Lipna. Někteří z něho utekli tak rychle, jako do něj vběhli. 
Tento den někteří zakončili soubojem v šipkách, kulečníku , anebo  soukromým piknikem s výhledem na ovce, lamy anebo poníky. 

Další den jsme se po snídani vydali na stanici vodních záchranářů, kde jsme si vyzkoušeli jezdit na kajaku, paddleboardu a na několika různých druhů lodí. Nikomu z nás se loď nepřevrátila a ani z ní nikdo nevypadl, takže asi úspěch. Možná to bylo i tím, že jsme den před tím zkoušeli teplotu vody a byla to nejspíš dobrá motivace z té lodi nevypadnout. 
 Kromě jezdění jsme se také učili, jak vytáhnout tonoucího z vody, jak mu například hodit lano, za které by se mohl chytit a různé úchyty, jak se vám člověk v bezvědomí bude dobře nosit.
Dopolední program doplnila ukázka, jak záchranářský pes vytáhl figurantku z vody na břeh.
V odpoledních hodinách za námi přijel voják, který nám říkal, co je dobré mít na to, abychom třeba přežili noc v lese. Tuhle přednášku obohatili tři hráči tenisu, kteří nám ukázali, jak (ne)hrát tenis. 
Když skončil výklad s vojákem, tak jsme se dozvěděli, že budeme v noci spát v lese. Tato informace všechny velmi znepokojila a začali jsme se obávat, že to je asi fakt pravda. 
Vypravili jsme se do lesa s plnými batohy věcmi na vaření a na přístřešek do lesa. Dorazili jsme na místo a začali jsme si po skupinách stavět stany. Když jsme měli postavený stan, tak jsme si šli vystřílet jídlo lukem a vzduchovkou. Pokaždé, když se někdo trefil do terče, tak dostal nějakou část jídla. 
Vařili jsme v kotlíkách a někomu se jídlo dost povedlo, ale někomu taky úplně ne. Bylo zajímavé si zkusit vařit jen tak na ohni a v kotlíku v lese.
Až jsme se všichni najedli, tak se k nám dostala zpráva, že se žádné přespání v lese nekoná, a že se jde zpátky na hotel. Někoho tato zpráva velmi potěšila, ale někdo byl naopak zklamaný.

Po dobrodružném večeru v lese nás čekal poslední den. Ještě před odjezdem jsme se šli podívat do výšek  mezi stromy do lanového parku. Bylo vidět, že se někteří fakt dost báli, ale nakonec to všichni statečně zvládli. 
Po šplhání ve výškách jsme se šli někteří ještě s rozklepanýma nohama rozloučit s hotelem, Lipnem a samozřejmě s lidmi, kteří měli celý tento kurz na starosti. Pak už nás čekala jen cesta zpátky domů. 

Z kurzu jsme si kromě toho, že bychom snad dokázali zachránit člověka v nouzi, udělat si oheň a ohřát si polévku odvezli také nejspíš naší třídní hymnu a spoustu zážitků. 

Kompletní fotogalerie je zde: https://www.zonerama.com/ZSNaVysluniBrandysnL/Album/5274244
 


Vytvořeno: 7. 5. 2019
Poslední aktualizace: 7. 5. 2019 12:10
Autor: