Navigace

Obsah

To je můj prvňák!

Typ: ostatní
prvČtvrtek 31. 1. byl poslední lednový den, a to znamená pololetní vysvědčení. Někdo se těšil, dalšího svírala možná nejistota, ale nikdo nemohl uniknout tomu, že poslední hodinu dostal svůj výpis známek, ve kterém bylo zhodnoceno všechno důležité ve všech předmětech od září do ledna.
Když jsem uprostřed dopoledne tohoto výjimečného dne procházel školu, narazil jsem v šatnách na hlouček dětí. Šest deváťáků, kluků i holek, školních mazáků, tam postávalo v hloučku, v jehož středu stála malá holčička. Zpozorněl jsem, šest velikých a jeden malý, to může znamenat leccos. Když skupinka zjistila, že jsem se zastavil, hovor utichl a já se k deváťákům přiblížil, abych zjistil, co se děje. Vysvětlení mě ale naprosto odzbrojilo. Na můj dotaz, jestli není v něčem problém, a co se stalo, mi Eliška, žákyně 9. C odpověděla. “ To je můj prvňák!”. A mně to hned došlo. Žádný problém, žádná skupinka nejstarších dětí vytahujících se na ty nejmenší, ale naši deváťáci, kteří mají již od září na starost naše prvňáky. Vzniklo totiž hluboké partnerství, kdy naši nejstarší žáci pomáhají těm nejmenším překonávat úskalí školního života. Každý z 9. C má na starosti jednoho mrňouse z 1. D. Pracují na společných projektech, chodí se navštěvovat o přestávkách do tříd a tento čtvrtek, poslední den prvního pololetí, spolu i slavnostně poobědvali ve školní jídelně. Prvňáčci prošli špalírem svých starších kamarádů a pak si u ozdobených stolů společně užili ten kuřízek nebo ovocné knedlíky. Děkuji tímto všem žákům 9. C, kteří se o své prvňáky tak starají. Věřím, že se tito naši nejmenší už tak nemusí bát ve škole těch největších. Dětí máme skoro 1000 a i v tomto kolosu se dají vytvářet takto hluboké vazby, které přispívají k lepší atmosféře ve škole. Je to důkaz toho, že ne všichni puberťáci jsou protivní jedinci, ale že deváťáci jsou už ti, kteří mají blíže k dospělosti, než jsme si možná mysleli. Děkuji všem, i paním učitelkám třídním obou tříd (Halbichové a Vartové) a věřím, že toto partnerství bude zdárně pokračovat až do konce školního roku, kdy při slavnostním vyřazení těchto žáků 9. C určitě nebudou chybět jejich prvňáci z 1. D.

Jan Přibyl, ředitel školy

Vytvořeno: 1. 2. 2019
Poslední aktualizace: 5. 2. 2019 09:52
Autor: