Navigace

Obsah

Enviromentální plán

 

Chytrá budka

ZŠ Na Výsluní je součástí vědeckého projektu Fakulty životního prostředí při České zemědělské univerzitě v Praze. Chytrou budku má naše škola instalovanou od března 2019. Velkého zájmu se v ptačí říši těší až v letošním roce.  

Od 1.4. 2021 se pokusil o zahnízdění špaček obecný. Dalším návštěvníkem se stal koncem dubna jeden z nejkrásněji zbarvených ptáků ČR – rehek zahradní, který se čerstvě vrátil ze svého zimoviště. Držme mu pěsti, aby ho neodradila nedávná nezvaná návštěva strakapouda velkého. Více na ptácionline.cz, kde můžete sledovat nejen přímý přenos (je třeba instalovaný přehrávač VLC , případně pod záložkou media – otevřít síťový proud - překopírovat tento odkaz rtsp://193.84.47.64:36016/video . 

Nebo sledujte náš video výběr níže. 

https://www.ptacionline.cz/cz/zaznamy?obec=3900

Zajímavá videa ke zhlédnutí přímo z webu:

sýkora_koňadra

strakapoud_velký

rehek_zahradní

rehek_zahradní_02

rehek_zahradní_03 

rehek_zahradní_04 

rehek_zahradní_05 

rehek_zahradní_06 

rehek_zahradní_07 

špaček_obecný

špaček_obecný_02 

 

 

Zprávy

moták

Zachráněn moták lužní

O prázdninách (9.7. 2019) jsme se setkali s panem Dušanem Rakem (ornitologem ze Skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov) 16 km za Brandýsem. Vydali jsme se za dravcem, který hnízdí v obilných polích. Našim cílem bylo objevit hnízdo motáka lužního. Pan Rak dorazil na místo již se dvěma mláďaty, které nalezl na čerstvě posečeném obilném poli. Jedno mládě bylo zdravé, byla to samice a měla 20 dní. Druhé bylo celé zakrvácené – posekané kombajnem, byl to samec a byl starý 25 dní. Už víme, že stáří se pozná dle délky brk a mládě samce a samice rozlišíme podle barvy oka – sameček má šedé, samice hnědé. Pan Rak je musel matce z hnízda odebrat, protože na holém poli by je někdo ulovil. Pan Rak věděl, že se v blízkosti na ještě neposečeném poli nachází hnízdo jiného páru. Dostali jsme úkol hnízdo pomocí dalekohledu objevit.
Moták lužní je ohrožený druh dravce, který se živí hmyzem nebo drobnými hlodavci a je o něco menší než káně lesní. Od pana Raka jsme se dozvěděli, že pokud chceme hnízdo najít, musíme počkat, než samec přinese samici potravu a ona ji poté předá mláďatům. Hnízdo jsme však na dalekohledu objevili dříve, a tak jsme nemuseli čekat na přílet samce s potravou.
Vzali jsme oplocenku, tyčky a potřebné věci ke kroužkování a vyrazili k nalezenému hnízdu v obilném poli. Tam jsme nalezli jedno mládě, našli mu nové místo pro hnízdo (to původní bylo málo chráněné - obilí bylo v okolí polehlé), přidali mládě druhé (Karla). Místo jsme ohradili oplocenkou, aby bylo chráněno před kombajny či člověkem a zajistili tyčkami. Poté jsme jedince zvážili, změřili jim délku křídla a údaje zapsali do notýsku. Pan Rak nám ukázal zářezy na peří, které znamenají, kdy mělo mládě velký hlad. (viz. foto) Odešli jsme a chvilku pozorovali matku, zda najde hnízdo – našla!
Ze zachráněného mláděte jsme měli obrovskou radost a dobrý pocit z toho, že se nám podařilo nalézt hnízdo a pomoci tak tomuto ohroženému druhu.
Michaela Jandová a Artur Čermák
celý text

ostatní | 9. 10. 2019 | Autor:

Ekokonference mladých

Dne 20. dubna se konal v Kočárovně již 6. ročník Ekokonference mladých. celý text

Enviromentální plán | 17. 5. 2016 | Autor: