Navigace

Obsah

Enviromentální plán

Zprávy

moták

Zachráněn moták lužní

O prázdninách (9.7. 2019) jsme se setkali s panem Dušanem Rakem (ornitologem ze Skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov) 16 km za Brandýsem. Vydali jsme se za dravcem, který hnízdí v obilných polích. Našim cílem bylo objevit hnízdo motáka lužního. Pan Rak dorazil na místo již se dvěma mláďaty, které nalezl na čerstvě posečeném obilném poli. Jedno mládě bylo zdravé, byla to samice a měla 20 dní. Druhé bylo celé zakrvácené – posekané kombajnem, byl to samec a byl starý 25 dní. Už víme, že stáří se pozná dle délky brk a mládě samce a samice rozlišíme podle barvy oka – sameček má šedé, samice hnědé. Pan Rak je musel matce z hnízda odebrat, protože na holém poli by je někdo ulovil. Pan Rak věděl, že se v blízkosti na ještě neposečeném poli nachází hnízdo jiného páru. Dostali jsme úkol hnízdo pomocí dalekohledu objevit.
Moták lužní je ohrožený druh dravce, který se živí hmyzem nebo drobnými hlodavci a je o něco menší než káně lesní. Od pana Raka jsme se dozvěděli, že pokud chceme hnízdo najít, musíme počkat, než samec přinese samici potravu a ona ji poté předá mláďatům. Hnízdo jsme však na dalekohledu objevili dříve, a tak jsme nemuseli čekat na přílet samce s potravou.
Vzali jsme oplocenku, tyčky a potřebné věci ke kroužkování a vyrazili k nalezenému hnízdu v obilném poli. Tam jsme nalezli jedno mládě, našli mu nové místo pro hnízdo (to původní bylo málo chráněné - obilí bylo v okolí polehlé), přidali mládě druhé (Karla). Místo jsme ohradili oplocenkou, aby bylo chráněno před kombajny či člověkem a zajistili tyčkami. Poté jsme jedince zvážili, změřili jim délku křídla a údaje zapsali do notýsku. Pan Rak nám ukázal zářezy na peří, které znamenají, kdy mělo mládě velký hlad. (viz. foto) Odešli jsme a chvilku pozorovali matku, zda najde hnízdo – našla!
Ze zachráněného mláděte jsme měli obrovskou radost a dobrý pocit z toho, že se nám podařilo nalézt hnízdo a pomoci tak tomuto ohroženému druhu.
Michaela Jandová a Artur Čermák
celý text

ostatní | 9. 10. 2019 | Autor:

Ekokonference mladých

Dne 20. dubna se konal v Kočárovně již 6. ročník Ekokonference mladých. celý text

Enviromentální plán | 17. 5. 2016 | Autor: