Navigace

Obsah

Vysvěčtení

Typ: ostatní
VysvěčteníNene, nejedná se o překlep v názvu, ale skutečné pojmenování letošního pololetního projektu ZŠ Na Výsluní. Když jsme přemýšleli, čemu čtvrtek 30. ledna, kdy se rozdává pololetní vysvědčení zasvětit, napadlo nás ještě více posílit jednu ze základních dovedností, ke které naše žáky vedeme. A to čtení. Ne ovšem jen obyčejným způsobem, ale nějak jinak, zajímavěji, dramatičtěji. A tak jsme rozhodli, že na několik hodin tohoto dne přestane fungovat tradiční rozvrh, tradiční třídy a tradiční známé tváře pohromadě v jedné učebně.
Projekt Vysvěčtení byl založen na tom, že každý žák si po příchodu do školy v hale vylosoval číslo v tu chvíli pro něj nic neříkající. Každé číslo přitom ale něco znamenalo. A to označení učebny či prostoru ve škole, kde ten den bude onen žák číst. A tak se za několik desítek minut každý se svou oblíbenou knihou, polštářkem nebo dekou přesunul na dané místo, kde čekal, který pedagog a kteří spolužáci s ním stráví následující desítky minut.
A vznikly přitom docela zajímavé a pestré sestavy. Stalo se, že paní učitelka měla ve třídě 16 žáků, které předtím nikdy neučila a kteří se nikdy ve škole blíže nepotkali. Ukázalo se, že to vlastně vůbec nevadí. Nikdo se nemusel bát před dosud cizími spolužáky představit, pochlubit se svou knížkou a pak se více než hodinu ponořit do tichého čtení. A škola opravdu ztichla. Četlo se více než hodinu, po které se pozornost věnovala zpětné vazbě, a tak máme nyní halu školy vyzdobenou stovkami plakátů o knížkách, které naši žáci četli.
A kromě toho, že někteří četli nejdéle souvisle ve svém dosavadním životě, řada z našich žáků zjistila, že i v tak velké škole, jako je naše ZŠ Na Výsluní, se nemusí bát zamířit do dosud cizí třídy k dosud cizí paní učitelce ke starším nebo mladším spolužákům.
A my – učitelé – jsme zase bohatší o zkušenosti, co vlastně dnešní děti čtou, když si mohou knížku vybrat a že i nám občasné vytržení z pravidelného rozvrhu přijde obohacující a zajímavé. Vždyť bez čtení to dneska nejde a nepůjde to bez něj ani v budoucnosti, jakkoliv obohacené o technické vymoženosti. Celý projekt také dokumentuje naše bohatá fotogalerie, ke které vede odkaz na konci tohoto článku.

Vysvěčtení

Nene, nejedná se o překlep v názvu, ale skutečné pojmenování letošního pololetního projektu ZŠ Na Výsluní. Když jsme přemýšleli, čemu čtvrtek 30. ledna, kdy se rozdává pololetní vysvědčení zasvětit, napadlo nás ještě více posílit jednu ze základních dovedností, ke které naše žáky vedeme. A to čtení. Ne ovšem jen obyčejným způsobem, ale nějak jinak, zajímavěji, dramatičtěji. A tak jsme rozhodli, že na několik hodin tohoto dne přestane fungovat tradiční rozvrh, tradiční třídy a tradiční známé tváře pohromadě v jedné učebně.
Projekt Vysvěčtení byl založen na tom, že každý žák si po příchodu do školy v hale vylosoval číslo v tu chvíli pro něj nic neříkající. Každé číslo přitom ale něco znamenalo. A to označení učebny či prostoru ve škole, kde ten den bude onen žák číst. A tak se za několik desítek minut každý se svou oblíbenou knihou, polštářkem nebo dekou přesunul na dané místo, kde čekal, který pedagog a kteří spolužáci s ním stráví následující desítky minut.
A vznikly přitom docela zajímavé a pestré sestavy. Stalo se, že paní učitelka měla ve třídě 16 žáků, které předtím nikdy neučila a kteří se nikdy ve škole blíže nepotkali. Ukázalo se, že to vlastně vůbec nevadí. Nikdo se nemusel bát před dosud cizími spolužáky představit, pochlubit se svou knížkou a pak se více než hodinu ponořit do tichého čtení. A škola opravdu ztichla. Četlo se více než hodinu, po které se pozornost věnovala zpětné vazbě, a tak máme nyní halu školy vyzdobenou stovkami plakátů o knížkách, které naši žáci četli. 
A kromě toho, že někteří četli nejdéle souvisle ve svém dosavadním životě, řada z našich žáků zjistila, že i v tak velké škole, jako je naše ZŠ Na Výsluní, se nemusí bát zamířit do dosud cizí třídy k dosud cizí paní učitelce ke starším nebo mladším spolužákům.
A my – učitelé – jsme zase bohatší o zkušenosti, co vlastně dnešní děti čtou, když si mohou knížku vybrat a že i nám občasné vytržení z pravidelného rozvrhu přijde obohacující a zajímavé. Vždyť bez čtení to dneska nejde a nepůjde to bez něj ani v budoucnosti, jakkoliv obohacené o technické vymoženosti. Celý projekt také dokumentuje naše bohatá fotogalerie, ke které vede odkaz na konci tohoto článku.

 

 

 

Odkaz na fotogalerii z Vysvěčtení:

https://www.zonerama.com/ZSNaVysluniBrandysnL/Album/5972671


Příloha

Vytvořeno: 30. 1. 2020
Poslední aktualizace: 7. 2. 2020 15:49
Autor: