17 bezpečných zastávek

17 bezpečných zastávek 1Autobusové zástávky v našem dvouměstí získaly novou, veselejší tvář. Postaraly se o to děti ve spolupráci s ochranáři a městským úřadem. Barevné polepy skleněných stěn zabrání nárazům ptáků. Ročně při takových nehodách zahynou v České republice tisíce opeřenců.
Česká společnost ornitologická ve své kampani „Bezpečná zastávka“ upozornila na jeden z široce rozšířených mýtů. A to ten, že střetu ptáka se skleněnou plochou dokáží zabránit siluety dravců. Pták není schopen rozpoznat v siluetě svého nepřítele, samolepka je pro něj pouze místem, kudy nemá letět. Skleněná plocha by měla podle ornitologů být rozrušena ideálně každých deset centimetrů čtverečních. Motiv a barva nejsou důležité.
Na tato zjištění zareagoval Michal Hradský ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy ze Staré Boleslavi. Zastávky v našem dvojměstí zmapoval a podal žádost o jejich lepší zabezpečení na Komisi životního prostředí městského úřadu.
Do vlastní realizace pak zapojil děti ze základní školy Na Výsluní. A tak vznikl nápad přetvořit zastávky na místa, která pozvednou náladu, navrhnou a realizují je děti, a zároveň budou bezpečné pro ptáky. Děti tak dostaly šanci zažít, jak krásné je tvořit, pomáhat a potěšit. A potěšeni byly nejen děti, ale i učitelé, rodiče a prarodiče, kteří se samotným lepením pomáhali. Nápad a stříhání jde za našimi dětmi. Skvělé děti, báječné učitelky a krásné zastávky, co říkáte?
Ve Staré Boleslavi realizuje projekt Komunitní škola Mandala a Rodinný klub Klíček. Město se bude pyšnit 21 bezpečnými zastávkami.
Moc děkujeme sponzorům – Městskému úřadu Brandýs nad Labem - Stará Boleslav a společnostem: AVE CZ s.r.o., PRINTEX, Ceiba s.r.o.

Fotogalerie vybraných zastávek je tady: http://zsnavysluni1.rajce.idnes.cz/2018.05.09._Autobusove_zastavky/

Vytvořeno: 11. 5. 2018
Poslední aktualizace: 12. 5. 2018 08:04